Programa Jornades UE Reforma o Ruptura?

Programa de les Jornades "Unió: Europea: Reforma o Ruptura?"

Programa Jornades UE Reforma o Ruptura?

Dissabte 5 d'abril (La Farga, a l'Hospitalet (c/ Barcelona 2; L1-Rambla Just Oliveras; FGC L'Hospitalet; Renfe R3 Estació Hospitalet)

09,30h-10h. Entrada i recepció.

10-10,15h. Benvinguda.

10,20-11,50h. Debats simultanis.

  • "Drets de les dones a la Unió Europea"
    • Isabel Escobar, Elizabeth Romero i Karina Fulladosa- Leal (Sindillar)
    • Clara Camps (Professora precària de la Universitat de Barcelona)
    • Sandra Campañón (Campanya Avortament Lliure i Gratuït)
    • Modera: Sandra Ezquerra (Sectorial Feminismes del Procés Constituent)
  • "Llibertat, justícia i repressió"
    • Cristina Fernández (Observatori del sistema penal i dels drets humans i professora de Dret Penal a la Universitat de Barcelona)
    • Anaïs Franquesa (Institut Drets humans de Catalunya)
    • Intervé i Modera: Jaume Asens (Advocat, Sectorial Justícia)
  • "L'Europa fortalesa"
    • Carlos Delclòs (sociòleg, Universitat Pompeu Fabra)
    • Corina Tulbure (periodista)
    • Modera: Brian Anglo (Sectorial Immigració del Procés Constituent)
  • "Trets econòmics i geopolítics de la UE a un món globalitzat"
    • Jordi Griera (Enginyer, coordinador d'economía del Pla Nacional de Valors)
    • Joan Junyent (Economista, Seminari Taifa)
    • Santiago Castellà (Professor titular de Dret de la Universitat Rovira i Virgili i president del Moviment Laic i Progressista de Catalunya)
    • Modera: Jordi Madorell (Comissió de Continguts del Procés Constituent)
  • "Sindicalisme institucional i alternatiu a la cruïlla de la UE: reforma o ruptura?"
    • Bea Arenas (Treballadora de Panrico)
    • Sergio Cararo (Director diari Contropiano, Roma, Itàlia)
    • Oriol Barranco (Professor de Sociologia Universitat Autònoma de Barcelona)
    • Vidal Aragonés (advocat del Col·lectiu Ronda)
    • Modera: Josep Bel (Sectorial Drets i Lluites Laborals del Procés Constituent)
  • "Repolitització de l'espai públic"
    • Alberto López Bargados (Professor d'Antropologia de la UB)
    • Santiago López Petit (Professor de filosofia de la UB i membre del Col·lectiu Espai en Blanc)
    • Modera: Marina Garcés (Professora de Filosofia Universitat de Saragossa i membre del Col·lectiu Espai en Blanc)
  • "Desafiaments ecologistes"
    • Joaquim Coromines (Enginyer Industrial especialista en energia)
    • Pep Riera (excoordinador general d'Unió de Pagesos)
    • Francesco Cortesi (Advocat de la xarxa de sobirania energètica)
    • Susanna Abella (Portaveu de la Plataforma del Delta de l'Ebre)
    • Modera: Montserrat Mata (Sectorial Mediambient del Procés Constituent)

12-13,45h. Taula rodona: "Crisi, euro i deute. Hi ha alternatives?"

  • Miren Etxezarreta (Catedràtica d'economia aplicada a la UAB i membre del Seminari Taifa)
  • Vicenç Navarro (Catedràtic en Ciències Polítiques i Socials a la UPF i membre del Procés Constituent)
  • Iolanda Fresnillo (Plataforma Auditoria Ciutadana del Deute)
  • Modera: David Balbàs (Assemblea de Gràcia del Procés Constituent)

13,45-15,15h. Dinar

15,15-16,45h. Debats simultanis

  • "Esquerdes i nusos històrics: entendre l'actual UE"
    • Joan Tafalla (Historiador, membre d'Espai Marx)
    • Gerardo Pisarello (Professor en Dret Constitucional de la UB)
    • Xavier Díez (Historiador especialitzat en moviments socials)
    • Modera: César Castañón (Assemblea Dreta de l'Eixample del Procés Constituent)
  • "Mitjans de comunicació a Europa: la informació segrestada"
    • Dardo Gómez (Periodista i exsecretari general de la Federación de Sindicatos de Periodistas)
    • Bertran Cazorla (Periodista i col·laborador de La Directa)
    • Pedro Gómez (Exsecretari d'Acció Social i Mitjans Alternatius del Sindicat de Periodistes de Catalunya)
    • Modera: Joan Ortiz i Serra. (Periodisme i Consciència. Realitzador del programa de ràdio "Compromís ciutadà")
  • "Com funciona i com ens afecta la UE? És possible recuperar la democràcia?"
    • Toni Ribas (Equo)
    • MariaRovira (CUP)
    • Joan Rovira del Partit Pirata
    • Modera: Pep Castelltort (Sectorial Democràcia del Procés Constituent)
  • "Neoliberalisme i salut a la UE"
    • Carme Borrell (Agència de Salut Pública)
    • Clara Valverde (Presidenta de la Lliga Síndrome de Fatiga Crónica)
    • Alfons Vinyals (terapeuta i ex-asessor de la Conselleria de Salut)
    • Modera: Miquel Miras (Sectorial Sanitat del Procés Constituent)
  • "La UE a boca de canó"
    • Jordi Calvo (Centre Delàs d'Estudis per a la Pau)
    • Xavier Iparraguirre (Arquitecte, Màster en Diplomàcia i Funció Pública Internacional)
    • Intervé i modera: Arcadi Oliveres (President de Justicia i Pau; Impulsor Procés Constituent)
  • "Educant-nos per al mercat"
    • Ramón Font: activista i sindicalista, membre de l'assemblea Groga
    • Joan Cela (Escoles Bressol Indignades)
    • Modera: Coro Luengo (Sectorial Educació del Procés Constituent)
  • "La pobresa en el centre del debat polític: empobriment i marginalitat a l'Europa del capital"
    • Diosdado Toledano (Assemblea d'aturats)
    • Laura Marino (ILP per una Renda Ciutadana Garantida)
    • un membre de la Xarxa d'aliments de Gràcia
    • Intervé i modera: Albert Sales (Professor de Sociologia UPF i membre de la Sectorial Pobresa i Exclusió Procés Constituent)

16,50-18,15h. Taula rodona: "25M: les eleccions europees a debat".

  • Quim Arrufat (diputat de la CUP)
  • Joan Coscubiela (diputat d'ICV)
  • Mireia Rovira (EUiA)
  • Iñigo Errejón (Podemos)
  • Oriol Amorós (ERC)
  • Xavier Domènech (Professor d'Història de la UAB i membre del Procés Constituent)
  • Modera: Juan M Pericàs (Comissió Organització del Procés Constituent)

18,30-20h. Taula rodona: "Independència, sobirania i Unió Europea".

  • Albert Puy (Multireferèndum 2014)
  • Antonio Baños (Periodista i assagista i autor de la Rebel.lió catalana)
  • Josep Maria Antentas (Professor Sociologia UAB i membre del Procés Constituent)
  • Òmnium Cultural
  • Modera: Montserrat Mata (Sectorial Mediambient del Procés Constituent)

20,15-22,30h. Acte final

  • Presenta: Txell Sota, actriu i cantant
  • Arcadi Oliveres (impulsor del Procés Constituent)
  • Teresa Forcades (impulsora del Procés Constituent)
  • Josep Bel (sindicalista a Telefònica)
  • Sandra Ezquerra (sociòloga)
  • Albano Dante (periodista de Cafèambllet)
  • Esther vivas (periodista)
  • Núria Jàvega (comissió de continguts del Procés Constituent)
  • Josep Sementé (membre de la Plataforma cívica per la defensa dels drets socials a Tarragona)
  • Neus Forcano (mestra i membre de la comissió d'organització del Procés Constituent)
  • Susanna Abellar (Plataforma en Defensa de l'Ebre) +
  • Actuacions músicals diverses (Yanice & the Oriental Groove, Joanjo Bosk, Lidia Pujol, Roigé, Les Vulpellac, La Llama)

Related Articles

Sobre l'Autor

Procés Constituent

Procés Constituent

Grup Impulsor d'un procés des de baix que culmini en la creació d’una candidatura unitària que tingui com a objectiu la convocatòria de l’assemblea constituent que necessitem per fer una Constitució nova per a la República catalana, de manera que no sigui possible en el futur que els interessos d’uns pocs passin per davant de les necessitats de la majoria.

  • Aquesta adreça de correu-e està protegida dels robots de spam.Necessites Javascript habilitat per veure-la.

Comentaris (1)

  • Yd

    Yd

    04 Mai 2014 a les 10:45 | #

    Hola, em podríeu adreçar als vídeos de l'acte final si us plau?

    respondre

Deixa un comentari

Siusplau identifica't per a deixar un comentari.

Visit bigtheme.net/wordpress for wordpress templates

Copyleft 2013 de Procés Constituent
Desenvolupat per l'Equip Web