Articles a la Categoria: Jornades "Unió Europea"

Jornades sobre Europa : Reforma o Ruptura?

Més de 1200 persones han participat durant tot el dia a la jornada de debats sobre la Unió Europea organitzada pel Procés Constituent sota el títol "La Unió Europea: Reforma o Ruptura?"

Arcadi Oliveres: "La Unió Europea ha estat una gran decepció i va contra la vida de les persones".

Teresa Forcades "volem construir un procés de canvi des de baix, on hi participin persones que encara que pensen diferent siguin capaces d'actuar conjuntament en favor d’un canvi social."

La jornada s'ha estructurat en un matí de debats que han comptat amb la presència d'especialistes i activistes en diferents àmbits com l'economia, el medi ambient, els drets de les dones, la repolitització de l'espai públic, el sindicalisme, la immigració, la llibertat i la repressió. L'assistència ha estat d'entre 40 i un centenar de persones en cadascun dels debats, per acabar en una mesa central titolada "Crisi, Euro i deute. Hi ha alternatives?", en què Miren Etxezarreta, Vicenç Navarro i Iolanda Fresnillo han desglossat els perquès de l'augment del deute dels estats, el paper del Banc Central Europeu en el nostre dia a dia, i han reflexionat al voltant de l'euro com a màxim exponent del capitalisme salvatge. Posteriorment els i les participants a les jornades han compartit un dinar popular al parc Creixells de L'Hospitalet de Llobregat, on hem pogut llegir el nou diari del Procés Constituent, centrat en la Unió Europea, escrit per activistes afins al nostre moviment i il·lustrat per prestigiosos dibuixants.

La tarda ha arrencat amb més debats. Aquesta vegada hem tractat aspectes com la història de la Unió Europea, les polítiques sanitàries, els mitjans de comunicació, el militarisme, la participació democràtica, les polítiques educatives i la pobresa i l’exclusió. L'assistència i participació han superat les del matí. Dos debats centrals han ocupat la resta del dia. El primer, "25M: eleccions europees a debat", en la qual han participat Quim Arrufat (diputat de la CUP), Joan Coscubiela (diputat d'ICV), Mireia Rovira (EUiA), Iñigo Errejón (Podemos), Oriol Amorós (ERC) i l'historiador Xavier Domènech, representant el Procés Constituent.

En aquest debat els participants han respost a diverses preguntes llançades pel moderador, en Juanma Pericàs, què han obert un debat entorn a com els dèficits democràtics limiten les polítiques fetes per a la ciutadania, i condicionen un control per ens supra-nacionals en mans del mercat i la banca. A més, s’han esboçat les perspectives emancipatòries, tractant els punts forts i febles de les reformes possibles, així com la potencial sol·lució a través d’una ruptura institucional i ciutadana.

Posteriorment, s'ha desenvolupat la taula rodona "Independència, sobirania i Unió Europea", amb Gerard Batalla, Antonio Baños i Josep Maria Antentas, que ha incidit en la importància de superar el concepte de sobirania perquè englobi tots i cadascun dels aspectes de les nostres vides.

La jornada s'ha clos amb un acte final, presentat per l'actriu Txell Sota en què han participat membres del Procés Constituent (Arcadi Oliveres, Teresa Forcades, Josep Bel, Sandra Ezquerra, Esther Vivas, Sònia Onandi, Josep Sementé, Neus Forcano i Susanna Abella), acompanyats de les actuacions musicals de Yanice & The Oriental Groove, Lídia Pujol, Juanjo Bosk, La Llama, Roigé i les Vulpellac i els Ultramort.

A l’acte final Arcadi Oliveres ha assenyalat: "La Unió Europea ha estat una gran decepció i va contra la vida de les persones". Per la seva banda Teresa Forcades ha conclòs l’acte senyalant la importància d’impulsar "un procés de canvi des de baix, on hi participin persones que encara que pensen diferent siguint capaces d’actuar conjuntament en favor d’un canvi social."

Programa Jornades UE Reforma o Ruptura?

Programa de les Jornades "Unió: Europea: Reforma o Ruptura?"

Dissabte 5 d'abril (La Farga, a l'Hospitalet (c/ Barcelona 2; L1-Rambla Just Oliveras; FGC L'Hospitalet; Renfe R3 Estació Hospitalet)

09,30h-10h. Entrada i recepció.

10-10,15h. Benvinguda.

10,20-11,50h. Debats simultanis.

  • "Drets de les dones a la Unió Europea"
    • Isabel Escobar, Elizabeth Romero i Karina Fulladosa- Leal (Sindillar)
    • Clara Camps (Professora precària de la Universitat de Barcelona)
    • Sandra Campañón (Campanya Avortament Lliure i Gratuït)
    • Modera: Sandra Ezquerra (Sectorial Feminismes del Procés Constituent)
  • "Llibertat, justícia i repressió"
    • Cristina Fernández (Observatori del sistema penal i dels drets humans i professora de Dret Penal a la Universitat de Barcelona)
    • Anaïs Franquesa (Institut Drets humans de Catalunya)
    • Intervé i Modera: Jaume Asens (Advocat, Sectorial Justícia)
  • "L'Europa fortalesa"
    • Carlos Delclòs (sociòleg, Universitat Pompeu Fabra)
    • Corina Tulbure (periodista)
    • Modera: Brian Anglo (Sectorial Immigració del Procés Constituent)
  • "Trets econòmics i geopolítics de la UE a un món globalitzat"
    • Jordi Griera (Enginyer, coordinador d'economía del Pla Nacional de Valors)
    • Joan Junyent (Economista, Seminari Taifa)
    • Santiago Castellà (Professor titular de Dret de la Universitat Rovira i Virgili i president del Moviment Laic i Progressista de Catalunya)
    • Modera: Jordi Madorell (Comissió de Continguts del Procés Constituent)
  • "Sindicalisme institucional i alternatiu a la cruïlla de la UE: reforma o ruptura?"
    • Bea Arenas (Treballadora de Panrico)
    • Sergio Cararo (Director diari Contropiano, Roma, Itàlia)
    • Oriol Barranco (Professor de Sociologia Universitat Autònoma de Barcelona)
    • Vidal Aragonés (advocat del Col·lectiu Ronda)
    • Modera: Josep Bel (Sectorial Drets i Lluites Laborals del Procés Constituent)
  • "Repolitització de l'espai públic"
    • Alberto López Bargados (Professor d'Antropologia de la UB)
    • Santiago López Petit (Professor de filosofia de la UB i membre del Col·lectiu Espai en Blanc)
    • Modera: Marina Garcés (Professora de Filosofia Universitat de Saragossa i membre del Col·lectiu Espai en Blanc)
  • "Desafiaments ecologistes"
    • Joaquim Coromines (Enginyer Industrial especialista en energia)
    • Pep Riera (excoordinador general d'Unió de Pagesos)
    • Francesco Cortesi (Advocat de la xarxa de sobirania energètica)
    • Susanna Abella (Portaveu de la Plataforma del Delta de l'Ebre)
    • Modera: Montserrat Mata (Sectorial Mediambient del Procés Constituent)

12-13,45h. Taula rodona: "Crisi, euro i deute. Hi ha alternatives?"

  • Miren Etxezarreta (Catedràtica d'economia aplicada a la UAB i membre del Seminari Taifa)
  • Vicenç Navarro (Catedràtic en Ciències Polítiques i Socials a la UPF i membre del Procés Constituent)
  • Iolanda Fresnillo (Plataforma Auditoria Ciutadana del Deute)
  • Modera: David Balbàs (Assemblea de Gràcia del Procés Constituent)

13,45-15,15h. Dinar

15,15-16,45h. Debats simultanis

  • "Esquerdes i nusos històrics: entendre l'actual UE"
    • Joan Tafalla (Historiador, membre d'Espai Marx)
    • Gerardo Pisarello (Professor en Dret Constitucional de la UB)
    • Xavier Díez (Historiador especialitzat en moviments socials)
    • Modera: César Castañón (Assemblea Dreta de l'Eixample del Procés Constituent)
  • "Mitjans de comunicació a Europa: la informació segrestada"
    • Dardo Gómez (Periodista i exsecretari general de la Federación de Sindicatos de Periodistas)
    • Bertran Cazorla (Periodista i col·laborador de La Directa)
    • Pedro Gómez (Exsecretari d'Acció Social i Mitjans Alternatius del Sindicat de Periodistes de Catalunya)
    • Modera: Joan Ortiz i Serra. (Periodisme i Consciència. Realitzador del programa de ràdio "Compromís ciutadà")
  • "Com funciona i com ens afecta la UE? És possible recuperar la democràcia?"
    • Toni Ribas (Equo)
    • MariaRovira (CUP)
    • Joan Rovira del Partit Pirata
    • Modera: Pep Castelltort (Sectorial Democràcia del Procés Constituent)
  • "Neoliberalisme i salut a la UE"
    • Carme Borrell (Agència de Salut Pública)
    • Clara Valverde (Presidenta de la Lliga Síndrome de Fatiga Crónica)
    • Alfons Vinyals (terapeuta i ex-asessor de la Conselleria de Salut)
    • Modera: Miquel Miras (Sectorial Sanitat del Procés Constituent)
  • "La UE a boca de canó"
    • Jordi Calvo (Centre Delàs d'Estudis per a la Pau)
    • Xavier Iparraguirre (Arquitecte, Màster en Diplomàcia i Funció Pública Internacional)
    • Intervé i modera: Arcadi Oliveres (President de Justicia i Pau; Impulsor Procés Constituent)
  • "Educant-nos per al mercat"
    • Ramón Font: activista i sindicalista, membre de l'assemblea Groga
    • Joan Cela (Escoles Bressol Indignades)
    • Modera: Coro Luengo (Sectorial Educació del Procés Constituent)
  • "La pobresa en el centre del debat polític: empobriment i marginalitat a l'Europa del capital"
    • Diosdado Toledano (Assemblea d'aturats)
    • Laura Marino (ILP per una Renda Ciutadana Garantida)
    • un membre de la Xarxa d'aliments de Gràcia
    • Intervé i modera: Albert Sales (Professor de Sociologia UPF i membre de la Sectorial Pobresa i Exclusió Procés Constituent)

16,50-18,15h. Taula rodona: "25M: les eleccions europees a debat".

  • Quim Arrufat (diputat de la CUP)
  • Joan Coscubiela (diputat d'ICV)
  • Mireia Rovira (EUiA)
  • Iñigo Errejón (Podemos)
  • Oriol Amorós (ERC)
  • Xavier Domènech (Professor d'Història de la UAB i membre del Procés Constituent)
  • Modera: Juan M Pericàs (Comissió Organització del Procés Constituent)

18,30-20h. Taula rodona: "Independència, sobirania i Unió Europea".

  • Albert Puy (Multireferèndum 2014)
  • Antonio Baños (Periodista i assagista i autor de la Rebel.lió catalana)
  • Josep Maria Antentas (Professor Sociologia UAB i membre del Procés Constituent)
  • Òmnium Cultural
  • Modera: Montserrat Mata (Sectorial Mediambient del Procés Constituent)

20,15-22,30h. Acte final

  • Presenta: Txell Sota, actriu i cantant
  • Arcadi Oliveres (impulsor del Procés Constituent)
  • Teresa Forcades (impulsora del Procés Constituent)
  • Josep Bel (sindicalista a Telefònica)
  • Sandra Ezquerra (sociòloga)
  • Albano Dante (periodista de Cafèambllet)
  • Esther vivas (periodista)
  • Núria Jàvega (comissió de continguts del Procés Constituent)
  • Josep Sementé (membre de la Plataforma cívica per la defensa dels drets socials a Tarragona)
  • Neus Forcano (mestra i membre de la comissió d'organització del Procés Constituent)
  • Susanna Abellar (Plataforma en Defensa de l'Ebre) +
  • Actuacions músicals diverses (Yanice & the Oriental Groove, Joanjo Bosk, Lidia Pujol, Roigé, Les Vulpellac, La Llama)

Visit bigtheme.net/wordpress for wordpress templates

Copyleft 2013 de Procés Constituent
Desenvolupat per l'Equip Web